Kuupäev

12.-14. mai 2016

Asukoht

Erinevate Tubade Klubi, Tallinn

Toimub

3 tantsuküllast päeva

TRADITSIOONILISE TANTSU FESTIVAL / festival, mis pakub tantsumõnu

Sabatants on kolm päeva kestev traditsioonilise tantsu festival, mille jooksul pakutakse võimalust süvendatult tutvuda ja tegeleda eheda rahvatantsuga. Festival väärtustab traditsioone ja pakub tantsumõnu. Programm on ülesehitatud eesmärgiga pakkuda päevasel ajal erinevaid õppevorme: loeng-seminarid ja õpitoad ning õhtuti tantsuklubisid, kus saab parimate pillimeeste saatel kinnistada päeva jooksul õpitut, rakendada varem kogutud oskusi või teha hoopis esimesi tantsusamme.

Loeng-seminarid ja õpitoad pakuvad osalistele teadmisi erinevate tantsuperekondade ja -traditsioonide eripäradest ning paikkondlikest iseärasustest, annavad võimaluse kaasa mõelda ja rääkida erinevate tantsu ja tantsumuusikat puudutavate ilmingute ja suundumuste üle ning loomulikult ka võimalust praktiliselt õppida tantse kodumaalt ja Euroopast. Tänavusel festivalil vaatleme läbi suurendusklaasi väikeste ja/või meile võõraste pärimusgruppide traditsioone. Algaja saab niimoodi ettekujutuse tantsu ja ümbritseva konteksti mitmekülgsusest, detailsusest, mida ta oskab edaspidi otsida ka teistest tantsudest ja tantsusituatsioonidest. Laiemate teadmistega õppija seab uue spetsiifilise info juba olemasolevasse pilti, tõmbab oma kogemusest lähtuvalt paralleele ning märkab erinevusi, loob seoseid ja avardab selle kaudu oma seniseid teadmisi.

Üheks oluliseks aspektiks Sabatantsu festivali juures on püüe koguda ühise katuse alla erinevaid nägemusi tantsust ja tantsumuusikast, et lasta neil astuda omavahelisse dialoogi. Teine oluline põhimõte, mida programmi kokku pannes on jälgitud, on soov korraldada festival, kus uued tulijad suudaksid orienteeruda ja asja nautida, kuid ka vanad kalad tunneksid väljakutset ja indu kaasa mõelda ning oma mõtteid välja öelda, eeskujuks olla. Sellega loodab festival luua keskkonna, kus meil kõigil on kellelt ja mida õppida.

Festivali juhatab sisse tantsuklubi 12. mai õhtul. Järgnevatel päevadel toimuvad eespool kirjeldatud erinevad töötoavormid et õppida, kuulata, kaasa mõelda. Sabatantsu lõpetab hommikuni kestev tantsuklubi 14. mai õhtul. Festival toimub Tallinnas Telliskivi Loomelinnakus Erinevate Tubade Klubis.

Alt image

Festivali Programm / mis ja millal toimub

Sille Kapper, Õie Sarv, Maarja Sarv, Jaan Sarv

Labor-õpituba – Setu kadrel (kohad täis)

Setu kadrillitraditsiooni tuleb tänapäeval taastada varasemate fikseeringute järgi - elavas kasutuses kadrille praegu enam ei ole. Labor-õpitoas võtame ette ühe tantsuvariandi rekonstrueerimise, aluseks üks konkreetne kirjeldus, mille tegi Herbert Tampere 1936. aastal Vilo vallas, Tšeronde külas sealsete naiste esituse järgi. Laboritöö iseloom seab piirid osalejate arvule (8-16 inimest) ning vajalik on teatav kogemus traditsioonilise tantsu vallas. Seetõttu saab laboris osaleda eelregistreerimise alusel. (kohad täis)

Tantsuklubi

Aivar Arak
Jurģis Ukriņši kapell (Läti/Eesti)
Juhan Uppin
Janne Suits ja Kristi Kool
ByTikZyz (Leedu)
Jaan Sarv
Oskars Patjanko ja Juhan Uppin

Seminar – Teppo lõõts ja Ieviņa ermoņikas

Eesti ja läti lõõtsa vahel on palju sarnasusi aga ka palju erinevusi. Lausa põnev kokkusattumus on see, et eesti Teppo ja läti Ieviņas lõõtspillid on mõlemad nimetatud pillimeistri järgi, kelle eesnimeks oli August(s). Ehituselt ja ajalooliselt on pillidel aga palju erinevusi. Ka ei olnud läti Ieviņas lõõts osa rahvamuusika taassünniliikumisest ning erinevalt Teppo lõõtsast, oli vajunud peaaegu unustuse hõlma. Sabatantsu festivalihommikul kohtuvad kahe lõõtsa traditsiooni uurijad ja edasikandjad Lätist ja Eestist - Oskars Patjanko ja Juhan Uppin. Juttu tuleb mõlema lõõtspilli ehitusest, häälestusest, mängustiilist, silmapaistvamatest mängijatest ja välitöödel käimisest.
Maarja Nuut

Õpituba – Liikumisest ja muusikast

Rütm on see, mis ühendab meid muusikaga, annab hoogu tantsule ja kulgemist häälele. Kui keha ja meel muusikaga kokku saavad, tekib tunne, mida me kõik otsime – liikumise mõnu. Otsime ja leiame seda koos, läbi traditsioonilise muusika, liikumise, kehatunnetuse ning tänapäevase avastamis- ja loomisrõõmu! (veel …)
Sille Kapper, Kristiina Siig, Kaarel Pogga

Õpituba – Kaks keerulist tantsu

Eesti kadrillid on enamasti lühikesed ja lihtsad - nagu näiteks kaerajaanid. Kahe keerulise tantsu õpitoas katsume selgeks saada aga kaks Eesti kontekstis erandlikku mitmetuurilist kadrilli: ühe soome mõjutustega põhjarannikult ja teise venepärase kadreli Setumaalt.
Arnaud Bibonne, Camille Raibaud, Audrey Deloffre

Õpituba – Gaskooni rondeau’d

Õpituba keskendub gaskooni Landes’i maakonna arhailise tantsu rondeau rütmikale ja liikumisele. Rondeau’l on kaks versiooni – paaristants ja sabatants. Kahe tantsu sammud on erinevad. Tõeline väljakutse on aga saavutada landes’i tantsude rütmika ja kehatunnetus!

Tantsuklubi

Heino Sõna ja kandleõpilased
Duo Bibonne-Raibaud (Gaskooni)
Lahemaa Rahwamuusikud
Maarja Nuut
ByTikZyz (Leedu)
Arnaud Bibonne, Camille Raibaud, Audrey Deloffre

Seminar – Gaskooni tantsud ja rahvapillid

Gaskooni rahvapille ja muusikat tutvustavad muusikud ise: Camille Raibaud räägib gaskooni viiulimuusikast, Arnaud Bibonne gaskooni torupillist nimega Boha ning tantsudest Audrey Deloffre. Juttu tuleb ka gaskoonide eripärasest rütmitunnetusest.
Juha-Matti Aronen, Alar Sünter

Õpituba – Meeste tantsud

Ingeri kadrillide juurde kuuluvad peale kindlavormilise tantsuskeemi ka "väikesed sammud". Ilma nendeta saab küll tantsu tantsitud, aga stiil ja tunnetus võivad jäävad pinnapealseks. Väikeseid sammusid tuleb ette näitama Eesti parim soome ja ingeri rahvatantsu tundja, hinnatud rahvatantsuspetsialist ja folklorist Juha-Matti Aronen. Õpitud tehnikad aitavad edasi ka teiste tantsude rütminüansside tunnetamisel, oma individuaalse tantsustiili kujundamisel ja improviseerimisel.
Kristiina Siig, Leanne Barbo, Maarja Sarv

Õpituba – Kogemusõpituba naistele

NB! Toimub Urban Yogini ruumides, restoran "Trühvel" kohal, teisel korrusel. Festivali ala kaart.
Kui see, mida täna tunneme pärimustantsuna, oli enim levinud tantsimise vorm, kandsid naised siinmail enamasti pea pahkluudeni ulatuvat villast seelikut. Mitmed traditsioonilise tantsu tundjad ja austajad ütlevad ka täna, et pika raske seelikuga on tantsutunne hoopis teine. Kui palju ja mil moel võis seeliku kandmine mõjutada naiste tantsu kujunemist, kas ta teeb seda ka täna? (veel …)
Arnaud Bibonne, Camille Raibaud, Audrey Deloffre

Õpituba – Väikesed gaskooni tantsud

Tutvume gaskooni uuemate tantsudega, mis on eelmistest lihtsamad ja mängulisemad ja osal neist on sarnasusi eesti seltskonnatantsudega. Paaris tantsime tantse redova ja borregada, nelikutes congo de Sos, kolmekaupa courante de Lomagne, ringis congo de Villeréal ja viirgudes bourrée planière.
Augustas Černiauskas, Rimtautė Jurkutė, Emilija Vaiginytė, Austėja Davulytė, Kotryna Jonušaitė

Õpituba – Leedu polka

Rimtautė Jurkutė on õppinud tantsimist juba oma vanematelt ja osalenud folklooriliikumises lapsest saati. Tantsimist peab ta oma peamiseks kireks. Sabatantsul õpetab Rimtautė koos Augustas Černiauskasega polkat Lõuna-Leedu Dzūkija maakonnast.

Tantsuklubi

Kaarel Kõivupuu
Villu Talsi
Duo Bibonne-Raibaud (Gaskooni)
Viljandi Kultuuriakadeemia ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tudengid
Emilija Vaiginytė, Austėja Davulytė, Kotryna Jonušaitė (Leedu)
Leanne Barbo ja Maarja Sarv
Ülemakstud Rentslihärrad

Festivali toetajad / tantsurõõmu toovad teieni

Toeta sinagi Sabatantsu festivali ja Eesti tantsutraditsiooni.

MTÜ Sabatants, IBAN EE302200221053789018, Swedbank

Festivali piletid / siin on sinu valikud

Toetajapilet

35/50

Toeta festivali
3 päeva
Kõik sündmused
Korraldajate ja esinejate piiritu tänu

GRUPIPILET

80

5 passi = 4 hinnaga
Kutsu sõbrad kaasa
3 päeva
Kõik sündmused

Päevapilet

10

Ühe päeva pilet
Üks seminar
Kolm õpituba
Üks tantsuklubi
Müügil kohapeal

Tants

5

Üks õhtune tantsuklubi
Müügil kohapeal

Õpituba

3

Üks õpituba
Müügil kohapeal

Seminarid

0

Kõik seminarid on tasuta
Lihtsalt tule kohale

Festivali asukoht

Erinevate Tubade Klubi
Telliskivi Loomelinnak
Telliskivi 60a, Tallinn
Tramm 1 ja 2 –
“Telliskivi” peatus

Festivali ala kaart

Kontakt / võta meiega ühendust

MTÜ Sabatants

Gonsiori 34-19, 10128 Tallinn

IBAN EE302200221053789018, Swedbank

Reg no. 80334755

info@sabatants.ee

Facebook