fbpx
Header Image

Sabatants

festival, mis väärtustab traditsioone ja pakub tantsumõnu

Sabatants on kolm päeva kestev traditsioonilise tantsu festival.

Sabatantsul saad elava muusika saatel tantsida polkat-valssi, nagu külapeol muiste ja paljusid teisi vanu, kuid senini populaarseid tantse, mis meie maal tuttavaks ja omaseks on saanud.  Lisaks saad väliskülaliste juhendmisel tutvuda tantsudega, mida siinkandis tihti ei kohta.

Kellele

Festival on sobilik kõigile, olenemata eelnevast tantsukogemusest. Kavas on õpitoad, kus saab uusi samme õppida ja harjutada. Tantsusaal on täis lahket ja abivalmis rahvast, kes aitavad uutel tulijatel samme seada. Samas on alati midagi uut ja huvitavat õppida ka kõige kogenumal tantsijal, sest meie traditsioonid on sügavad ja neile pakuvad lisa kaugelt tulnud väliskülalised. Sabatantsule tullakse kokku üle kogu Eesti, alati on olnud osalejaid Lätist ja Leedust, kuid ka kaugematelt maadelt.

Sabatantsule võid tulla üksinda, tantsupartneriga, sõbraga või terve kambaga. Võid veeta terve festivali oma paarilisega, kuid soovitame väga uusi tutvusi sobitada ja proovida ka võõrastega tantsida. Uutelt tantsupartneritelt on alati midagi uut õppida ja samas on see ka hea võimalus enda kogemuste jagamiseks.

Festivalile on väga oodatud rahvatantsurühmade tantsijad ja juhendajad seltskondlikumalt ja traditsioonilisemalt rahvatantse tantsima ning uusi mõtteid koguma. Paljud senised osalejad on leidnud inspiratsiooni uute tantsude loomiseks või õppinud uusi õpetamismeetodeid.

Tantsuklubid

Festivali põhisündmusteks tantsuklubi formaadis õhtud, kus saab pikalt ja põhjalikult tantsida nii uusi kui ka vanu ja tuttavaid tantse, nii meilt kui mujalt. Kava on üles ehitatud sooviga pakkuda vaheldumisi kodumaiseid ja väljamaa tantse. Üles astuvad mitmed külapillimehed, kes mängivad traditsiooniliselt üksinda ning saavad seega keskenduda tantsijale ja soleerida oma pillimänguoskusega. Neile toovad vaheldust duod, triod ja ka suuremad ansamblid, mis loovad oma mitmekesisuses uut harmooniat. Pillimehed ja esinejad on kõik hoolikalt valitud muusikud, kes on end tõestanud erilise oskusega just tantsuks mängida ja tantsijaga arvestada. Ühtlasi pakume ka noorema põlvkonna muusikutel võimalust festivali nõudlikule kuid lahkele publikule tantsulugusid mängida.

Õpitoad

Päevad on sisustatud erinevate õpitubadega, kus aidatakse uutel tantsuhuvilistel põhisammudega ree peale saada või selgeks õppida mõned keerulisemad ja vähem tuntud tantsud. Loomulikult on palju uut ja põnevat kaasa toonud väliskülalised. Enamasti saab päeval õpitut ka õhtuses tantsuklubis meelde tuletada ja järgi proovida. Kui ka mõni õpituba vahele jääb, siis õhtul korratakse põhisammud üle ja üheskoos saavad kõik tantsud tantsitud. Ka jätkub tantsuõhtuteks kiirelt õpitavaid uusi tantse, mis eraldi õpitubasid ei vaja. Samas on õpitubadest osavõtt siiski väga soovitatav, sest sammude õppimisele ja harjutamisele lisaks saab alati juurde ka palju taustateadmist, mille jaoks õhtul enam aega ei jätku.

Seminarid

Hommikustel seminaridel saab peale pikka tantsuõhtut ja seetõttu ehk väheseks jäänud unetunde end kohvi ja pirukaga rahulikult uuesti tantsuvormi turgutada. Seminaridel tulevad jutuks väliskülaliste tantsud, muusika, kultuur ja traditsioonid. Oled oodatud lihtsalt kuulama ja silmaringi laiendama kui ka aktiivselt kaasa mõtlema, küsima, vaidlema ja täpsustama.

 

Pillimehed

Nagu ikka, on pillimehed teretulnud koos oma instrumentidega. Ehkki õhtune kava on tihe ja ajaliselt piiratud, on festivali vältel alati võimalus kõrvaltubades jämmida ja oma lemmik tantsulugu üles võtta. Viimase päeva varajastel hommikutundidel pärast ametliku programmi lõppu tekib ka suures saalis vaba lava.

Taust

Esimene Sabatants toimus aastal 2012. Iga-aastasest festivalist on lisaks välja kasvanud ühekordsed “Sabatants Hopneri Majas” õpitoa formaadis tantsuõhtud. Sabatants on tihedalt seotud Tallinna ja Tartu tantsuklubiga ning teiste sarnaste tantsumaja ja tantsutoa formaatidega üle Eesti. Inspiratsiooni on saadud erinevatest välismaal toimuvatest festivalidest, eelkõige Prantsusmaal, Gennetines’is toimuvalt festivalilt.

 

Sabatantsu eesmärk on hoida elus meie rikast tantsutraditsiooni ja pakkuda läbi tantsumõnu elule värvi.

Hoiame oma, õpime teistelt, väärtustame erinevusi ja märkame sarnasusi.

 

Tantsulusti soovib

Sabatantsu korraldusmeeskond