Header Image

Janusz Prusinowski, Andrzej Baran, Szymon Tadla, Fryderyk Kruczek

(Poola)
Janusz Prusinowski

Sabatantsule tulevad erikülalised Poolast. Janusz Prusinowski, Andrzej Baran, Szymon Tadla ja Fryderyk Kruczek tutvustavad, kuidas kõlavad haamerkandled ja kuidas selle pilli järgi tantsida on.

EV Kultuuriministeeriumi ja PV Kultuuri- ja Rahvuspärandiministeeriumi programmi “Rahvuspill juubeliaastaks” raames kingib Eesti riik Poola riigile 100-ks taasiseseisvumise aastapäevaks kolm väikekannelt. Pikaaegse riikidevahelise projektile inspiratsiooniks oli EV 100 programm “Igal lapsel oma pill”. Eesti saab Poola riigilt vastu Poola rahvakultuuris populaarse haamerkandle (cymbały) Rzeszówi piirkonnast.

Poola haamerkannel leiab endale kodu Pärimusmuusika Aidas Viljandis. Väikekannelde hoidjaks saab Poola Muusika- ja Tantsu Instituut Varssavis, kes on tänavu juuli kuus võõrustanud kolme Eesti kandlemängijat (Ann Maria Piho, Maarja Sarv ja Katariina Tirmaste). Tüdrukud hakkavad edaspidi ka Eestis haamerkannelt mängima ja pilli laiemale publikule tutvustama.

Projekti Eestipoolne juht on Margit Kuhi, kes on ühtlasi Väikekandle Festivali korraldaja. Festivalile on sel aastal kutsutud Janusz Prusinowski ning 3 Poola noort haamerkandle-virtuoosi, kes tulevad Eestisse oma pillimängutehnikat õpetama ja väikekannelt õppima.

Koos Eesti muusikutega valmistatakse ette ka ühist kontserdikava, mida esitatakse 24. novembril Varssavis Sügismasurka festivali raames, mis sel aastal on pühendatud kandlele. Samas toimub ka Kultuuriministrite poolt pillide pidulik üleandmine.

Poola haamerkannelt saab uudistada alates 27. novembrist Pärimusmuusika Aida teabekogu pillikogus ja väikekandleid Poola Muusika- ja Tantsuinstituudis Varssavis.

 

Haamerkandled kõlavad Sabatantsul festivali teisel õhtul, 12. oktoobril kell 21.

Pille saab kuulda ka Tallinnas I Väikekandle Festivalil

Kontserdi toimumist toetavad:

 

Andrzej Baran, Szymon Tadla, Fryderyk Kruczek (haamerkannel)
Andrzej Baran, Szymon Tadla, Fryderyk Kruczek

Janusz Prusinowski (viiul, haamerkannel)
Janusz Prusinowski