fbpx
Header Image

Janusz Prusinowski Kompania

(Poola)
Janusz Prusinowski Kompania, foto A. Rózga

Seekordsele Sabatantsu festivalile on palutud eesti traditsioonilise muusika kogukonnale juba tuntud ja armsaks saanud Janusz Prusinowski Kompania. Ansambel on olnud oluline teerajaja Poola traditsioonilise muusika ja tantsu maastikul, paljud noored on avastanud traditsioonilise muusika, tantsu ja pillimängu just tänu neile. Tegemist on fantastiliste ja mitmekülgsete muusikutega, kes järgivad poola külapillimeeste traditsiooni, aga otsivad enda jaoks olulisi väljendusvahendeid traditsioonilises muusikas ja tantsus ka praegusel ajal, suutes niimoodi kõnetada ka tänapäeva inimest. Kuigi Janusz Prusinowski Kompania on korduvalt Eestis käinud, siis Sabatantsu festivalile tulevad nad esmakordselt. Poolas on tantsutraditsioon au sees ja Sabatantsul on rõõm võõrustada muusikuid, kelle jaoks tants ja laul on traditsioonilise pillimängu loomulik ja iseenesest mõistetav osa.

Janusz Prusinowski Kompania juured on sügaval poola külamuusikas. Nende õpetajateks ja eeskujudeks on olnud väljapaistvad poola külapillimehed nagu Jan Lewandowski, Kazimierz Meto, Józef Zaras, Piotr ja Jan Gaca, Taudeusz Kubiak ja paljud teised.

Ansambel toob oma tegemistes kokku muusika ja tantsu, arhailisuse ja tänapäeva, kontserttuurid ja õppetegevuse. Nende muusikalised avastused on viinud neid uurima poola traditsioonilise muusika seoseid Skandinaavia polskade, Türgi mugamide ja Hispaania jota’dega. Nad mängivad sageli tantsuks nii linna- kui ka külatantsuklubides, aga neid on kuulda mängimas ka parimates kontserdisaalides. Nad on tuuritanud USA-s, Aasias ja üle kogu Euroopa, mänginud koos klassikalise, dzäss- ja maailmamuusika staaridega, nad algatavad ja toetavad Poolas külamuusika taaselustamist. Oma tegutsemisaja jooksul on nad välja andnud neli plaati ja alates 2010. aastast veavad nad eest traditsioonilise muusika festivali Wszystkich Mazurki Swiata (Kõikide maade mazurkad).

Ansambli juhti Janusz Prusinowskit on autasustatud Gloria Artise medali ja Poola kultuuriministeeriumi aastapreemiaga tema enam kui 20-aastase pühendumise eest poola traditsioonilise muusika pärandi elavdamisel, väärtustamisel ning nähtavaks ja kuuldavaks tegemisel.

Janusz Prusinowski – viiul, laul, haamerkannel, poola akordion
Piotr Piszczatowski – baraban, raamtrumm
Michał Żak – flöödid, shawm, klarnet
Szczepan Pospieszalski – trompet

Rohkem infot:
www.januszprusinowskikompania.pl/en/janusz-prusinowski-kompania-eng
www.facebook.com/prusinowskitrio