Steffenssoni triot ühendavaks jõuks on armastus tantsumuusika vastu. Tulime kokku kindla eesmärgiga: panna taas kõlama Ruhnu saare ennesõjaaegsed seltskonnatantsud.
Selle ainulaadse pärandi taaselustamine on võimalik tänu Ruhnul sündinud Jakob Steffenssonile (1924 – 2011), kelle auks oleme end nimetanud. Nagu paljud saatusekaaslased, viis sõjakeeris Steffenssoni 1944. aastal Ruhnust põgenikuna Rootsi. Võtnud südameasjaks kodusaare tantsude ja viiside talletamise tulevastele põlvedele, filmis härra Steffenson 1990. aastal Rootsis üles tantsud koos nende juurde kuuluva muusikaga. Oleme meloodiad mängima õppinud just tema eeskujul ja järgi. Kui Ruhnus tegutseks tantsuklubi, kõlaks seal just need viisid ja tantsud!
Raamatus “Så dansade vi på Runö” kirjutab Leif-Evert Matsson, kes oli tantsude salvestamise ja üleskirjutamise juures abiks, nõnda:
“Minu esimene ja lõplik mulje nendest tantsudest ja meloodiatest oli ja on jätkuvalt suur mõnus rahumeelsus, neist saab inimene õnnelikuks. [..] See on meie suur lootus, et teile hakkavad meeldima need ruhnu tantsud ja meloodiad sama palju kui meile ja et teil oleks palju võimalusi neid kasutada just nii nagu neid kasutatakse: tantsida neid, mängida neid, lõbutseda nendega. Palju rõõmu.”
— Leif-Evert Matsson, Lidingö-Täby 1981, tõlge: Kathrin Vähi
Monika Väliste – flööt
Marta Chan – viiul
Hans Mihkel Vares – viiul
www.facebook.com/monika.valiste.71
www.facebook.com/marta.chan.10
www.facebook.com/hansmihkel.vares
foto: Kerit Ilves